Reklamı Geç
Advert
SEN NE YAPTIN?
Hasan BERDİBEK

SEN NE YAPTIN?

SEN NE YAPTIN?

Yazının başlığını okuduğunuzda aklınıza ne geldi bilmiyorum ama bu soruyu sizlere değil vicdanlarınıza soruyorum. Son günlerde malumunuz yalan olduğu ortaya çıkan bir istismar iddiası ve ülke gündemine oturan bir Bingöl var. Rivayete göre 8-9 kişi akşam etütten çıkıp eve dönen bir kıza tecavüz etmiş. Biz de şehir olarak buna sessiz kalmışız. On binlerce mesaj atılmış. Kimse de çıkıp ne zaman olmuş? 8-9 kişi nerede? Bu kız nerede? Haberin kaynağı nedir? Yetkililer ne diyor diye sorma tenezzülünde bulunmamış. Birkaç aklı başında adamı tenzih ediyorum. Ben yaygara koparan vicdan sahiplerine seslenmek istiyorum. 15 gün önce gerçekten yaşanan bazı istismar olaylarında neden sessiz kaldınız? Dershaneden çıkmadığı için mi? Dershaneci ergenler yagara koparmadığı için mi? Yoksa zanlılar yakalanıp yasal işlem yapıldığı için mi? Toplum vicdanı ne zaman devreye girer? Yanındaki arkadaş tweet attığında mı? Yoksa Bingöl’e biriken kin ve nefreti kusmak için zaten fırsat kollayanlar bu ele geçmez fırsatı bulunca kaynağını araştırma gereği mi duymadı? İstismar olayında Bingöl'e edilmedik hakaret kalmadı. Şehrin siyasi görüşünden dini inancına kadar herşey tecavüz ile bağdaştırıldı. Tecavüz, birilerini suçlayarak mı savunulan bir şey? Çok şükür ki böyle bir olay yaşanmamış. Bir kızın hayalleri da karanlığa gömülmemiş oldu. Burada esas mesele ise insanların bilgi sahibi olmadıkları konuda bu kadar rahat atıp tutabilmeleri. Biz bu olaylar yaşanmasın diye ne yaptık? Haydi, sorun vicdanlarınıza 15 gün önce yaşanan olaylarda neden sessiz kaldık? Ya da bu kadar duyarlı olan vatandaşların, Bingöl’den bu kadar şikâyet edenlerin o olaylardan neden haberi yok? Biz en iyi yaptığımız şeyi yaptık aslında. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olduk.

Ben tüm bu söylediklerime en başta kendimi katarak yazıyorum. Sadece istismar olayı olarak bakmamak gerek. Bunu yaptığımız tüm eleştirilere katarak söylüyorum. Çoğu zaman bir konu hakkında sadece eleştiri yapıyoruz. Fakat eleştirdiğimiz konu hakkında herhangi bir bilgimiz olmuyor. Ya kahvede ya sağda solda duyduklarımızla ortalığı yıkıp geçiyoruz adeta. Çok zor değil ki nerden duydun demek? Çok zor değil bir bilgiyi araştırmak. Biz herkesi eleştiriyoruz. Sokakta yürüyen hiç tanımadığımız bir adamın adım atışından, bir annenin çocuğuna davranışına kadar her konu hakkında anında yapıştırıyoruz yorumu. İdarecileri söylemiyorum bile. Oylarımız ile seçtiğimiz adamları dünyanın en kötü yöneticileri yapıyoruz. Bu durumda biz de dünyanın en kötü seçmeniyiz. Adam gibi bir karar verememişiz. Bu da olanlardan hepimizi sorumlu kılıyor. Hadi aklınıza ilk gelen kurum olduğu için ben de belediyeyi örnek göstereyim. Sen ne yaptın diye sormuştum ya hani. Şikâyetlerimizi ne zaman gidip de belediyede dile getirdik? Konunun muhataplarına ulaşıp sorunların nedenini ya da çözümü hakkındaki girişimlerini kaçımız sorduk? Ne gerek var sormaya? Başkan var ya sallayalım gitsin. Nasıl olsa bizi duymaz. Nasıl olsa gördüğümüzde güleriz memnun görünürüz. İçimizi de kahvede rahatlatırız. Şehir gelişmiyor. Şehirde bu yok. Şehirde şu yok. Şehirde olana sahip çıkabildin mi sen? Yüzen adaya ne kadar sahip çıktın? Peri Bacalarına? Solhan Kale’deki tarihi camiye? Birçoğunu gidip görmedin bile. Ama şehirde neden güzel bir yer yok? Yoksa pahalı kahve satan dükkânlar mı eksik? Biz sadece şikâyet eden, şikâyet ettiğine gülen bir seçmen kitlesiyiz. Bingöl’e fabrika açılsın istiyoruz. Ne fabrikası peki? Pamuk ekip biçecek misin tekstil fabrikası için? Parasını alıp oturduğun tarlalara çekirdek ekecek misin yağ fabrikası için? Olsun biz yine de fabrika istiyoruz. Sorarlar sen bunları istiyorsun da sen ne yapacaksın? Sen ne yaptın da ne bekliyorsun? Ben televizyon kanalı istiyorum. Kim açsın? Zenginler. Ben Bingölspor Süper lige çıksın istiyorum. Peki, kombine alır mısın? Benle mi kurtulacak? Maç biletli mi? Gitmeyeyim. Çocuğun maç izlemeye gitsin mi? Bacaklarını kırarım. Eee Bingölspor nasıl çıksın Süper lige? Zenginler yardım etsin. Kim bu zenginler? Kimin bu passatlar? 30 binlik koltuk takımları kimin? Kusura bakmayın ama hiçbir şey yapmayan bir toplumun sadece konuşan bireylerinden başka bir şey değiliz. Bunca yıldır bir şeyler değişmiyorsa da tek sorumlu önce biziz. Biz razı olduğumuz için hayatlarımız böyle.

İnsanları, kurumları yargılamadan önce önce kendi vicdanımıza sormalıyız ben ne yaptım diye. Elimizde bulunan imkanları düzgün kullanmalıyız. Evinizin önünde çöp kovası yok diye Cumhurbaşkanına şikayet edeceğinize apartmanda herkes bir sigara parası verip kova almayı denesin. Gerçi bu şikayet toplumu da kendilerinin eseri ya neyse. Sosyal medya gibi etkili bir iletişim aracını kullanırken daha bilinçli hareket etmeyi denemeliyiz. Var olan bilgilerin yüzde doksanı yalan olan bir ortamda daha seçici davranmalıyız. Uçan dinozor videosuna inanmamalıyız. On beş yüz kişiye attığımız rüyasında peygamber gören âlim mesajları bizleri cennete götürmez. Önünüzdeki yemek de maalesef pek ilgi çekmez. Daha sağlıklı kullanalım. Eğer bilinçli kullanım oranı artarsa bir ABD bir İtalya bir Mısır gibi ülke yönetimine kadar etki edebilecek mecralar bunlar. Yani demem o ki bin bilsek de bir bilene danışalım. Sosyal medyada gördüğümüz herşeyi biraz daha derine araştıralım. Emin olun bir dakikada teyit edilir doğru bilgi. Yalansa da edilmez zaten. Eleştirmeden, hakaret etmeden önce kendimize soralım ben ne yapabilirim bu konuda? Kahvede mi çözeyim yoksa sorunun kaynağına mı ineyim? Basit ama çok zor geldi değil mi? Çünkü yerinden sallamak bu dünyadaki en kolay iş. Biraz daha çabalamak gerekiyor. Saygılarımla…

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galericilere Yetki Belgesi
Galericilere Yetki Belgesi
3 PKK’lı Öldürüldü
3 PKK’lı Öldürüldü