Reklamı Geç
Advert
Seçim İs Kaming
Hasan BERDİBEK

Seçim İs Kaming

Seçim havasına girmiş bulunmaktayız. Her köşede mevzu aynı. Kim aday olacak? İşin acı yanı ise bu soruyu sorarken tek bir partiyi kastediyoruz. Çünkü Ak Parti dışındaki diğer siyasi partilere pek şans veren yok. Buna o siyasi partilerin kendileri de dahil. Onlar da aday kim diye sorarken kendi adaylarından bahsetmiyorlar. Şehrimizin siyasal yapısı neticesinde bu duruma gelmiş bulunmaktayız. Şehir içerisinde de ülkemizdeki gibi bir muhalefetsizlik var. Ben de özür dileyerek yazımı Ak Parti’nin adaylık süreci üzerinden götüreceğim. Çünkü diğer partilerin henüz yeterli düzeyde bir seçim havasına girdiğini söyleyemeyiz.

Cuma günü yaşanan temayül iptali ile ilgili başlayalım. Cumartesi günü aday tanıtımı ve Pazar günü temayül yoklaması yapılacağı yönünde bilgi verilirken Cuma akşamı aniden bunların iptal edildiği açıklandı. Öncelikle Bingöl’ün aralarında bulunmadığı 25 ilde temayül yoklamasının Genel Merkezin isteği üzerine yapılmayacağı açıklandı. Sonra bu illere Bingöl ve Erzincan da dahil edildi. Peki Genel Merkez neden böyle bir karar aldı? Ya parti teşkilatlarına olan güvende bir sıkıntı vardı ya da bu bahsedilen yerlerde adaylar belirlenmişti. İstanbul Ankara gibi metropollerde elbette ki aday olacak isimler bir temayül neticesinde değil ülke genelinde kabul görecek isimler olacaktır. Ama Bingöl gibi Bayburt gibi Genel Merkeze biraz uzak kaçan yerlerde temayül yoklaması az da olsa seçmenin görüşünü yansıtan bir uygulamadır. Sokakta vatandaş atama ile aday mı gelecek diye sormaya başlarsa ne olacak? Göreceğiz. Çünkü vatandaş bu soruyu sormaya başladı. Partide ya da Ankara’da kendine karşılık bulmuş ama halkta hiçbir karşılığı olmayan bir adayı getirip yine bu milletin başına koyma fikri ne kadar sağlıklı olacak? Tamam insanlar oyunu veriyor ama sırf oy veriyorlar diye onların istekleri yok mu sayılacak?

Aslında aday belirlemek için kriterler zaten Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından belirlenmişti. Aday belirleme sürecinde ehliyet ve liyakatin dikkate alınacağını ifade eden Erdoğan, "Sadece partinin karşılığına sığınarak adaylık değil. Adayın da bir karşılığı olacak. Kimse 'Bu benim yakınım, buyum, şuyum' diye bize aday teklifi ile gelmesin. FETÖ ve PKK gibi terör örgütlerine bulaşmamış olması, milletimizin değerleri ile çatışmaması, birikimi ve projeleri ile hizmet etmeye uygunluk arz etmesi şartıyla AK Parti'nin kapıları herkese açık.” Erdoğan’ın bu açıklamalarına güvenerek aday olan kişilere temayül yapılmayacağını hangi sözlerle açıkladılar merak ediyorum. Ya da açıkladılar mı bilmiyorum ama genel merkez yapmıştır diye umuyorum. Vatandaşın aklındaki soru işaretleri ne zaman giderilir onu da bilmiyorum. En kısa sürede tüm bu fluluk ortadan kaldırılır diye ümit ediyorum. Umuyorum ki milletimiz iyi ki temayül yapılmadı diyecek.

Ben bu şehirde yaşıyorum. Bundan önce de bu şehirde yaşadım. Bundan sonra da bu şehirde yaşayacağım. Genel Merkez karar verir vermez. Ama ben 5 yıl daha bu şehirde beni idare edecek yöneticileri gönül rahatlığıyla seçmek istiyorum. Benim ne istediğim sorulsun. Ben yol mu istiyorum? Su mu istiyorum? Kaldırım mı istiyorum? Yoksa iş mi istiyorum? Daireye girip çalışmadan para kazanmak mı istiyorum? Yeni seçmen profilinin beklentileri neler? Zaruri ihtiyaçları hizmet olarak görüyor mu yeni seçmen? Yoksa daha farklı beklentilere mi sahip? Elbette ki tüm bunların fizibilitesi, Ar-Ge çalışmaları yapılmıştır. Öyle ümit ediyorum en azından. Bu şehir zaten yeterince geride. Artık ileriye doğru bir atılım yapmaktan başka çaremiz yok. Madem güçlü bir parti var ortada. O halde güçlü seçeneklerle çıksın karşımıza. O sayede vatandaş tercihini en iyi olandan yaptığından şüphe duymasın.

En güçlü, en paralı, lobisi kuvvetli olanı değil, gerçekten de tek bir soruya cevap verecek adayla yola çıkılsın. Tek bir soru ya. -Sen neden aday oldun?

Eğer hizmet için aday oldum cevabı alınırsa bir soru daha sorulsun

-Ne hizmet etmeyi düşündün?

3 ay önce gece başını yastığa koyduğunda ben şunu yaparsam benim hemşerilerim mutlu olacak diye ne düşündün diye sorulsun.

Son olarak ilimizdeki diğer siyasal partilere de 3-4 ay sonra bir seçim olacağını, bu şehre hizmet için bundan daha iyi bir fırsat bulunamayacağını hatırlatmak istiyorum.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galericilere Yetki Belgesi
Galericilere Yetki Belgesi
3 PKK’lı Öldürüldü
3 PKK’lı Öldürüldü