Engin Ortaöğretime Geçiş Tercihleri İle İlgili Açıklamada Bulundu.

Engin Ortaöğretime Geçiş Tercihleri İle İlgili Açıklamada Bulundu.

İl Millî Eğitim Müdürü Kadri Engin, yayımlanan Ortaöğretime Geçiş Tercihleri ve Kılavuzu ile ilgili açıklama yaptı.

EĞİTİM - 2018-07-02 17:24:34

İl Millî Eğitim Müdürü Kadri Engin, yayımlanan Ortaöğretime Geçiş Tercihleri ve Kılavuzu ile ilgili açıklama yaptı.

Engin, mesajında: “02 Haziran 2018 tarihinde 8. sınıf öğrencilerimiz Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınavına katıldı. Sorunsuz bir şekilde geçen sınavın ardından Bakanlığımızca sınav sonuçları ile Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu yayımlandı. Öğrencilerimiz Ortaöğretime Geçiş ve Yerleştirme Kılavuzu´na Bakanlığımız ve Müdürlüğümüz web sitesinden ulaşabilirler. Öğrencilerimiz Bakanlığımızın yayımladığı kılavuzu dikkate alarak tercihlerini yapacaklardır.Tercih işlemleri öğrencilerimiz ve velileri tarafından https://e-okul.meb.gov.tr internet adresinden veya herhangi bir ortaokul/imam hatip ortaokulumuz müdürlüklerinden yapılabilecektir. Yapılan tercihlerin mutlaka ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatılması gerekmektedir Öğrencilerimize ve velilerimize bu sınavın her şeyin başı veya sonu olmadığını bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Sınav sonuçlarına göre tercih yapabilecek durumda olan öğrencilerimizin özellikle ilimiz genelindeki sınavla öğrenci alacak okullarımızı tercih etmelerini istiyorum.

Engin; 2017/2018 Eğitim öğretim yılında ortaokuldan mezun olan öğrencilerin Ortaöğretim kurumlarına geçişlerini düzenleyen Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme kılavuzu Milli Eğitim Bakanlığının http://www.meb.gov.tr internet adresinde yayınlanmıştır. Tercih işlemleri ile ilgili her türlü rehberlik ve yönlendirme ortaokul müdürlükleri tarafında sağlanacak olup ayrıca İlçe Milli Eğitim müdürlüklerimizde oluşturulan bürolardan da konu ile ilgili bilgilendirme yapılacaktır.

Okullarımız bünyesine oluşturulan tercih komisyonlarımız bu süreçte veli ve öğrencilerimize destek sağlayacaktır. Tercih işlemleri için öncelikle aşağıdaki hususlara dikkat edilmeli ve belirtilen takvime göre hareket edilmelidir.  

Tercih işlemi öğrenci ve velisi tarafından http://e-okul.meb.gov.tr¬ adresinden veya herhangi bir ortaokul müdürlüğünden yapılacaktır.  

Yapılan tercihler mutlaka ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatılacaktır.¬

Özel Liseler ile yetenek sınavı ile öğrenci alan okullara kesin kayıt yaptıran¬ öğrenciler tercihte bulunamayacaktır. Özel Liselere gitmek isteyenler ön tercih yapabileceklerdir.

Tercih sisteminde üç ekran bulunmaktadır her ekrandan en fazla 5(beş)¬ okul tercihi yapılabilecektir.

1. Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ekranı

2. Merkezi Sınavla Öğrenci Alan Okullar ekranı

 
Sende Yorumla...
DİĞER HABERLER